hronika.info
Мустафа Найем
Все статьи автора
Мнения

Парламент може зробити помилку

Створивши «реєстр злитих справ».

Верховна рада продовжує героїчну боротьбу за виправлення поправок Андрія Лозового. Для тих, хто не пам’ятає, на початку цього року парламент вніс зміни до Кримінально-процесуального кодексу, якими значно ускладнив проведення розслідування злочинів, зокрема змусивши тисячі слідчих звертатись до суду за дозволом для проведення будь-яких експертиз – починаючи від фінансово-економічних і закінчуючи судово-медичних. Як наслідок, люди досі змушені тижнями чекати експертиз, щоб, наприклад, поховати родича або зняти побої.

Цього тижня у порядку денному комітету з правоохоронної діяльності розглядатимуть законопроект N8336 мого колеги Антона Геращенко, який частково скасовує скандальні правки Лозового. Нажаль законопроект не вирішує всі проблеми і пропонує скасувати призначення через суд усіх експертиз, КРІМ тих, що потрібні для розслідування економічних та корупційних злочинів.

М\’яко кажучи це виглядає як поступка високопосадовцям, які прямо зараз є фігурантами економічних, корупційних та службових злочинів, що прямо випливає з переліку статей кодексу, на які і далі будуть діяти правки Лозового.

В той же час у законопроекті містяться норми, які не лише заважають, а й створюють НОВІ серйозні ризики для розслідування корупційних справ.

Зокрема автори пропонують створити єдиний державний реєстр експертиз, куди будуть вноситись вся інформація щодо існуючих висновків у різних справах.

Фактично реєстр судових експертиз та експертних досліджень стане єдиною базою, у якій можна буде знайти інформацію про будь-яку експертизу в будь-якій кримінальній справі із вказанням усіх даних: прізвища експертів, дати, види експертиз, дані медичного обстеження тощо.

Сам реєстр пропонується віддати під керівництво Міністерства юстиції, яке і буде вирішувати, яку інформацію вносити до реєстру та кому давати до нього доступ. На практиці це може призвести до необмеженого витоку інформації про важливі для розслідувань експертизи та можливість фігурантам справ через реєстр контролювати розслідування проти самих себе.

Існування такої бази дозволить безконтрольно зливати матеріали та деталі кримінальних справ необмеженому визначеному колу осіб. Таким чином фігуранти корупційних справ зможуть отримати інформацію про деталі слідства та експертиз щодо їхніх незаконних оборудок, а також імена експертів з метою безпосереднього впливу на результати експертиз.

Ми вже бачили такі дружні чаювання фігурантів кримінальних справ із головами судів та керівниками державних експертних установ у столичних ресторанах. Тепер таких зустрічей буде ще більше – дані експертів можуть опинитись в руках підозрюваних ще до закінчення досудового розслідування.

Чому це так важливо.

Справа в тому, що економічні експертизи у корупційних злочинах мають надважливе значення для розслідувань корупційних справ. Від їх результату, наприклад, встановленого розміру збитків, залежить і тяжкість злочину, і взагалі можливість притягнення до кримінальної відповідальності. Від встановленого експертом розміру збитків залежить на скільки років обвинувачений може опинитися за гратами і чи опиниться взагалі!

Втім цієї помилки можна уникнути. Ми вже зареєстрували відповідні поправки, і я дуже сподіваюсь, що сьогодні комітет врахує їх, готуючи законопроект до другого читання.

Джерело

Рекомендуем прочитать

TikTok в США всё? Законопроект уже принят

OSHU

«Шляпа MAGA» и другие мифы: ИИ вводит в заблуждение избирателей

OSHU

Если вы ищете дешёвый дом на Гавайях, попробуйте лавовую зону

OSHU