На сайті Національної асоціації адвокатів України досить оперативно з’явився відгук на мій текст «Правнича монополія або позбавлення конституційного права»
Однак оскільки конституціне право на правову допомогу є одним з найважливіших фундаментальних прав людини і громадянина, вважаю за необхідне зробити кілька зауважень.
У своєму тесті я стверджував, що у разі зміни статті 59 чинної Конституції України кожен з нас втратить право на правову допомогу, отжимавши замість цього конституційного права інше – на професійну правничу допомогу.
Неабияк здивувало обгрунтування «правничої» новації посиланням на проміжний висновок Венеціанської комісії.
Відповідно до пункту 4 статті 4 Статуту Європейської комісії «За демократію через право»(Венеціанської комісії), робочими мовами Венеціанської комісії є англійська та французька.
У чинному тексті legal assistance, у пропонованих змінах professional legal assistance.
І там і там правова перекладається англійською як legal, тобто, україномовні нюансиправова-правнича Венеціанською комісією не розглядалися і не освячувалися.
Шановна Наталія Фещик також зауважує, мовляв, терміни правовий-правничий-правний-юридичний є родо-видовими синонімами.
Однак, якщо це синоніми, навіщо взагалі один синонім міняти на інший, перевертаючидогори дригом колосальний масив вітчизняного законодавства?
Адже в українському праві ми десятиліттями користувалися термінами «правова допомога», «правова робота».
РІшення Конституційного суду у справі про правову допомогу (N23-рп/2009 від 30 вересня 2009 року, справа N1-23/2009), що стало результатом багаторчної праці, не побоюся цього слова – боротьби, закріпило розуміння «права на правову допомогу» як гарантованої державою можливості будь-якій особі (а не тільки свідку, як думає дехто) незалежно від характеру її правовідносни з державними органами, органами місцевого самоврядування, об\’єднаннями громадян, юридичними та фізичними особами вільно, без неправомірних обмежень отримувати допомогу з юридичних питань в обсязі і формах як вона того потребує.
І навіть через сім років я не насмілюся стверджувати, що проблеми з реалізацією права на праову допомогу в Україні можна вважати вирішеними.
Хотів би помилитися, але боюся, що після зміни статті 59 Конституції, боротьбу за правильне розуміння і фактичну реалізацію тепер уже «права на професійну правничу допомогу» доведеться починати з самого початку.
P.S. Питання «професійності» правової-правничої допомоги виходить за «філологічні» рамки, тому про це в іншому тексті.
1 Comment
Всё очень просто. Одна страна от другой отличаются только законодательно и Конституцией. Если хотим жить как в Швейцарии, то и Конституцию нужно принимать швейцарскую, тем более что она у них от Пилипа Орлика, то есть наша…