Службовий характер поїздки депутатів викликає сумнів.
В Туреччині профільний парламентський комітет, після штовханини, штурханини, поливання водою і кидання пляшками, підтримав запропонований провладною більшістю законопроект про скасування депутатської недоторканості. Влада зміцнює свої позиції перед багатообіцяючим процесом змін до конституції, який, по суті, покликаний встановити в країні жорстку президентську форму правління, і, вочевидь, покласти край кемалівській епосі розвитку. Голосів в парламенті для введення цих змін не вистачає. Депутатський імунітет, очевидно, не сильно сприяє їх пошукові. Турецькій владі не можна дорікнути, як мінімум, в безініціативності, відсутності цілі і волі її досягнути.
У нас влада теж наводить порядки. В основному в середовищі добровольців, волонтерів, блогерів тощо – «причісує» потрохи, де вистачає сил і розуму. Щоправда, в парламенті зусиль вистачає лише на те, щоб, не дай Бог, не назвати в законодавчих актах війну війною. Тим часом, до опозиціонерів ставлення у нас по-європейськи взірцеве, чим опозиціонери (особливо з записного Опозиційного блоку), і люблять користатися.
Черговим прикладом стала Одеса.
Телеканал 112 в одному із побачених мною сюжетів делікатно так «розганяє» тему — як же це так, це ж дуже навіть недобре, і навіть протизаконно перешкоджати народним депутатам виконувати їх обов’язки?!
Це, звичайно ж, не питання. Судячи з усього, ведучі щиро переконані, що питання, якими вони «заганяють» у кут молодих і наївних візитерів-політолухів, насправді, є риторичними. Мовляв, ситуація в аеропорту Одеси з народними депутатами Бойком та Новинським очевидна. Мовляв, все ж зрозуміло — ось нардепи, які все роблять правильно, а ось решта — поліція і якісь активісти, які порушують закон.
Я можу робити висновки про дану ситуацію лише з повідомлень в ЗМІ та законів України, оскільки сам на місці подій не був. Тим не менш, вона не видається мені настільки ж однозначною. Чи справді Бойко і Новинський були в Одесі для виконання своїх депутатських повноважень? Судячи з заяв самого Юрія Бойка та повідомлень у ЗМІ, він і його партнер-жалібник прилетіли в Одесу на приватному літаку для участі в поминальних заходах за жертвами теракту 2 травня 2014 року. Нам невідомо, чи погоджувалось відрядження Бойка і Новинського до Одеси керівництвом Верховної Ради. Чи сплачувала Верховна Рада видатки за відрядження Бойка і Новинського до Одеси? В статті 23 Закону України «Про статус народного депутата України», де розкриваються особливості надання транспортних послуг народним депутатам, взагалі не перерахована можливість сплати послуг за пересування чартерним рейсом.
Службовий характер поїздки Бойка і Новинського в Одесу викликає сумнів і по суті. Справа в тому, що стаття 1 згаданого Закону про нардепів чітко говорить, що народний депутат є представником Українського народу, який, окрім законів і Конституції, керується загальновизнаними нормами моралі. Тут виникає найбільше проблем. Адже мені ніколи не доводилось чути співчуття Бойка і Новинського за жертвами Майдану і загиблими українськими воїнами. Ніколи не доводилось чути прямий і категоричний осуд держави-агресора Росії. Хтось коли-небудь бачив Бойка і Новинського на поминальних заходах за Героями Небесної сотні? Чи воїнів, які загинули в АТО? А чув хто-небудь чесне вибачення колишніх регіоналів за цілком собі антиконституційну спробу обмежити права громадян України голосуванням за «драконівські» закони 16 січня 2014 року?
В Одесу Бойко і Новинський приїхали оплакувати тих, хто загинув, намагаючись перешкоджати розвитку та існуванню України, як демократичної правової незалежної соборної держави. Отже, вони не діяли в інтересах Українського народу.
Якби ж то Бойко і Новинський мали намір молитися за упокій усіх загиблих, якби ж вони приїхали закликати до миру і поваги. Очевидно, що вони приїхали підтримати одну групу громадян, яка виступає проти інтересів абсолютної більшості Українського народу. Не знаю, чи законно це, але не маю сумнівів, що це проти загальновизнаних норм моралі.
Таким чином, не можу вважати вояж Бойка і Новинського в Одесу депутатським. Немає таких депутатських повноважень — провокувати заворушення і підтримувати ворогів Української держави. Зрештою, стаття 24 Закону про статус депутата говорить, що його обов’язок — дбати про благо України. Не бачу я, громадянин України, виконання цього обов’язку депутатами Бойком і Новинським.
Та і загалом, які їх права порушені? Бути в Одесі? Але ж Бойко заявив, що в Одесі вони побували, молебень в аеропорту провели і програму візиту виконали. Які претензії і до кого? Я не бачив ніякого насилля щодо Бойка і Новинського. Схоже, нардепи, які більше звикли до боротьби закулісної і кабінетної, а не до публічної політики, побачивши великий натовп в аеропорту, просто злякалися і добровільно відмовилися від свого права (громадянського, а не депутатського) пройти в місто. Не бачив я, щоб хтось застосовував проти них силу. Так, незгодні з їх появою в Одесі явно були, але мені право цих людей виступати проти даного візиту і їх мотиви цілком зрозумілі.
Бойко говорить, що скаржитиметься на бездіяльність поліції. Тут теж, здається, депутатська штанга виходить. Пункт 4 статті 28 Закону про статус народного депутата говорить таке: «Управління державної охорони України разом з органами Служби безпеки України та Національної поліції (в межах їх повноважень) забезпечує безпеку народному депутату при виконанні ним депутатських повноважень, а також за місцем його проживання та членів його сім\’ї у порядку, встановленому законом». Тому доведеться Бойку і Новинському спершу пояснити, що це за таке виконання депутатських повноважень — проводити молебні в VIP-залі одеського аеропорту, чи довести, що VIP-зал одеського аеропорту є місцем їх проживання. Зрештою, наскільки я розумію, безпека Бойка і Новинського була забезпечена. І «герої» панахиди за нечистю, що хотіла знищити нашу країну, не постраждали.
Шкода.