Як оживити «нормандський» формат

Європа нічим не ризикує в сенсі Мінських домовленостей.

Канцлерка Німеччини Анґела Меркель та президент Франції Франсуа Олланд у середу, 18 січня, провели з президентом Росії Володимиром Путіним телефонну бесіду, під час якої лідери домовилися продовжити переговори щодо мирного врегулювання в Україні у «нормандському» форматі, який передбачає участь представників Німеччини, Франції, України та Росії.

Головною темою розмови була ситуація на сході України та подальша реалізація мінських домовленостей.

«Нормандського» формату як такого нема, Україна нічого не пропонує та й альтернатива відсутня… Значить, треба продовжувати працювати у цьому ключі. Звичайно, той факт, що дзвонять російському президенту Путіну, а не Петру Порошенку вже вказує на те, хто є перешкодою і через кого «заглух» цей діалог.

Очевидно, що «агонія» «нормандського» формату відбуватиметься ще певний час. Гадаю, це триватиме доти, доки докорінно не зміниться військово-політична ситуація на сході України, або доки не зміняться лідери країн-учасників перемовин. Ще як варіант: врешті-решт комусь із лідерів «четвірки» це все набридне і він сам спробує віднайти альтернативні шляхи вирішення ситуації.

На сьогодні ж, Захід нічим не ризикує в рамках Мінських домовленостей. Відтак, він не бачить потреби переглядати ефективність цього процесу. Для цих країн значно вигідніше продовжувати діяльність «нормандської четвірки». Тим більше, Росія не виконує своїх зобов’язань і це дає можливість країнам апелювати до політикуму і аргументувати необхідність продовження антиросійських санкцій.

Раніше побутували думки, що до «нормандського» формату може приєднатися ще один учасник – США. Втім таку можливість заперечила і Росія, і Німеччина. Окрім того, адміністрація Барака Обами була дуже стримана у своїх висловлюваннях щодо бажання приєднатися до цих країн, вирішуючи російсько-українське питання. Що ж стосується нової адміністрації – то вона ніяк не висловилась. Тому донині невідомо, чи Трампу взагалі цікаве це питання.

Джерело

Похожие статьи

Король Карл III и наследие колониального прошлого

Австралия снижает возраст уголовной ответственности

Инсценированные покушения: как разные люди приходят к одинаковым выводам