hronika.info
Владимир Цыбулько
Все статьи автора
Мнения

Обіцяного три роки чекали

Час все розставить на свої місця.

Третя річниця Петра Порошенка непомітно заретушувала пам\’ять про ту країну, котру вручив народ Порошенкові ще внаслідок першого туру голосування. І найголовнішим закидом Порошенкові залишається незмога зупинити війну протягом двох тижнів, як він обіцяв у передвиборчих обіцянках. Тільки питання – чи уявляв сам Петро Порошенко в якому стані він отримував країну? Чи готова була основна частка виборців не відвернутися від свого вибору на другий день після виборів – мов ми тебе обрали, то й дригайся як хочеш, а ми подивимося?

Адже багато хто навіть з активістів Майдану змушені були рятувати добробут своїх сімей і допомагати фронтові, а на контроль влади вже сил не вистачало. Тож скепсис, з яким оцінювали перші кроки на посаді Президента, звичайно отруював політичну атмосферу, але не був смертельний. Непояснимою була впевненість частини громадян в тому, що сам Петро Порошенко, без капітуляції перед Путіним міг припинити цю війну. Вальс, як відомо танцюють двоє, а у війні часом буває дещо більше ніж дві сторони.

Розуміючи підлість Путіна, Петро Порошенко вчинив кілька важливих кроків, котрі виявилися найекономнішими і найраціональнішими для України з її надто ослабленими державними інститутами та економікою. Найперше – це інтернаціоналізація конфлікту, відмова від двосторонньої гри з агресором, формування міжнародного формату перемовин. І це дало змогу зменшити кровопролиття, і отримати час на зміцнення силових органів, переозброєння військ. Друге – це створення оновлених державних інституцій – нового МВС, поліції, нацгвардії, антикорупційних інституцій. Третє – активна міжнародна політика, і окремо – євроінтеграційний формат, санкційна політика щодо країни-агресора.

Купирування російської агресії – процес тривалий і хірургічно виважений, адже будь яке надзусилля лише погіршить ситуацію. Порошенко був підкреслено слабким Президентом в очах Путіна, залежним від волі західних партнерів, і це якраз посилювало впевненість Путіна в кінцевому успіху його місії, але на четвертому році президентства Петра Порошенка маємо абсолютну зміну полюсів – тепер Путін загнаний в кут, а Петро Порошенко і країна , котру він очолює поступово вмонтовується в коло цивілізаційних лідерів.

Зона вільної торгівлі з ЄС і Канадою, спільні програми і перехід на стандарти НАТО, безвіз майже із ста країнами. Порошенко – впертий і наполегливий. Його початкові бізнеси були виробничими, що робило кожну зароблену копійку значно тяжчою ніж у газовому чи нафтовому дерибані. Впертість – питомо українська риса. Враження таке, якби управління країною не вимагало зайвих слів, Порошенко б взагалі керував би мовчки, тільки його мовчанку заповнювали б не лише доброзичливці. Згадати б хоча б його постійні обіцянки безвізу. Деякі недалекі не розуміли, що ці обіцянки – спосіб «тиску на Туска», жарт! – спосіб усвідомити європейських політиків про відповідальність за долю континенту на тлі боротьби українців проти російського агресора.

Час все розставляє на свої місця, і на четвертому році президенства Петра Порошенка можна зробити попередні висновки: вміння перетворювати найнезручніші для себе умови у стимули для реформ починають формувати запас міцності і економіки, і держави. І суспільства в цілому. Лідерство з опорою на солідарну позицію суспільства формує клімат сприйнятливості реформ, спекуляції популістів залишаються лише поживою для маргінальних політичних кіл.

А військові перемоги, хай навіть не занадто вражаючі у порівнянні з минулими історичними битвами, все ж посилюють політичні перемовні позиції влади на міжнародній арені. Якщо росіяни торгують загрозами, терором, то українці зусиллями Петра Порошенка пропонують цивілізованому світові методи поборювання цих загроз і терору. І це робить нас невід’ємною частиною цивілізованого світу. Росія пробує позиціонувати Україну як Анти-Росію, і можливо в перший рік президенства Петра Порошенка цей стереотип нав’язувався досить легко, як в середині Росії, так і в частині цивілізованого світу.

Тепер же, саме зусиллями України, читай Петра Порошенка, Росія сприймається майже на рівні стереотипу Імперії Зла рейганівських часів, чи й навіть новою його архаїчною моделлю – таким собі православним Іраном, остаточно оформивши місце Росії в колі головних ворогів цивілізації. І що важливо, Україна в цьому сценарії була не інструментом чужої гри, а саме осмисленим і відповідальним гравцем. Такої міжнародної ваги, як зараз, Україна не мала ще в часи своєї модерної історії.

Джерело

Рекомендуем прочитать

Почему инвестиции в «однушки» – это стабильный и надежный выбор

OSHU

Король Карл III и наследие колониального прошлого

OSHU

Австралия снижает возраст уголовной ответственности

OSHU