Ідея об\’єднати усі європейські країни у мережу, яка б виявляла корупційні активи в різних державах і перешкоджала злочинцям приховувати вкрадені статки закордоном, з\’явилася вже давно. Вперше формалізувалася вона в 2007 році. Саме тоді рішення Ради ЄС включило необхідність створення подібних офісів по виявленню та розшуку активів в усіх країнах Євросоюзу. Але з реальним створенням подібного органу в Україні ніхто не поспішав – не було політичної волі. Що й допомогло пізніше носіям цієї волі приховати свої статки після втечі з пограбованої держави.
Лише у лютому 2016 року Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (скорочено – Агентство з розшуку та менеджменту активів або АРМА), після затжних законодавчих баталій та тривалого конкурсу з обрання голови почало працювати. За змістом, обсягом функцій і правовим статусом воно не має аналогів у системі органів державної влади в Україні.
Звісно, робота такого потужного органу як АРМА містить багато ризиків. Перший з них – це можливість політичного впливу на діяльність агентства. Саме тому йому надали спеціальний статус і створили як орган центральної влади. Наступний, не менш важливий ризик – це доступ українських спеціалістів до міжнародних баз. АРМА на двосторонній основі буде долучена до міжнародної мережі, в тому числі СARIN (Камденської міжвідомчої мережі з питань повернення активів), яка має 67 членів та спостерігачів; до ініціативи StAR; до Міжвідомчої мережі з повернення активів Азійсько-Тихоокеанського регіону (Asset Recovery Interagency Network Asia Pacific-ARIN-AP) і т.д. Для того, щоб не відбулося зловживання цими даними, міжнародні партнери мають бути абсолютно впевнені в прозорості та підзвітності роботи АРМА. Та найбільший ризик пов\’язаний з функцією управління арештованим майном в Україні.
87,2 млрд грн збитків нанесених державі виявлено у справах юрисдикції Національного антикорупційного бюро України. Генеральна прокуратура України тільки у справді «податківців Клименка» анонсувала виявлену шкоду у розмірі понад 96 млрд. грн. Загдуване недавно повернуте у власність держави Межигір\’я. Все це має перейти в управління АРМА після його повноцінного запуску. Обрані на незалежних конкурсах керуючі та оцінювачі дадуть можливість уникати ситуації «палива Курченка», яке в процедурі повернення державі і октанове число в рази втратило, і продано було зацікавленим особам з правом оплати за нього через певний період часу.
Аби новий надважливий орган зміг запрацювати ефективно, на даному етапі є вкрай необхідним обрання прозорої та незалежної громадської ради.