На початку парламентського грудня.
Є ряд справ, вирішення яких необхідно здійснити саме в груді. Перш за все, Реанімаційний пакет реформ закликає народних депутатів скасувати електронне декларування для громадських активістів, ухваливши до нового року депутатський законопроект N6271, або президентський N6674, за умови усунення дискримінаційних положень. Провладна більшість парламенту таким чином допоможе виконати вересневу обіцянку Президента України Петра Порошенка, який визнав запровадження електронного декларування для антикорупційних активістів помилкою, яку необхідно виправити.
По-друге, треба відкликати законопроект 6011 про антикорупційний суд і дати змогу Президенту, відповідно до рекомендацій Венеційської комісії, подати власний законопроект. Якщо відкликання не відбудеться до кінця цього року це демонструватиме повне небажання влади вирішувати питання ефективного судочинства в справах проти топ-корупціонерів.
Крім того, на антикорупційному фронті – Проект закону N7276 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення належного доступу Національного агентства з питань запобігання корупції до інформації, необхідної для реалізації його повноважень», який надає НАЗК прямий автоматизований доступ до реєстрів та баз даних, які необхідні для здійснення автоматизованої перевірки відомостей, вказаних у електронних деклараціях. Ухвалення законопроекту дасть змогу НАЗК ефективно виконувати свої прямі функції.
Наступний тиждень – бюджетний. Експерти РПР закликають забезпечити повноцінне фінансування Національної суспільної телерадіокомпанії України в Державному бюджеті на 2018 рік на гарантованому законом рівні (1.54 млрд грн). Це є запорукою того, що українці отримають якісний телевізійний продукт, який становитиме альтернативу до контенту олігархічних каналів.
Крім того, до порядку денному парламенту на перший пленарний тиждень грудня включено такі законопроекти, рекомендовані експертами РПР.
У сфері децентралізації:
В другому читанні – проект Закону N4773 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо добровільного приєднання територіальних громад) «. У Бюджетному кодексі України пропонується визначити, що право на перехід на прямі трансферти з державним бюджетом, крім визначених наразі міст обласного значення, районних бюджетів та бюджетів, об\’єднаних відповідно до Перспективного плану громад, мають також ОТГ, визнані у встановленому Законом порядку спроможними.
У сфері національної безпеки і оборони:
В першому читанні – Проект Закону N6109 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення рівних прав і можливостей жінок і чоловіків під час проходження військової служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях».
В першому читанні – Проект Закону N6689 «Про внесення змін до статті 21-4 Закону України «Про військовий обов\’язок і військову службу», який передбачає підвищення рівня соціального захисту іноземців або осіб без громадянства, які проходять військову службу у ЗСУ; встановлення однакових розмірів одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності для усіх бійців ЗСУ.
В першому читанні – Проект Закону N5027 «Про внесення зміни до статті 12 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», який передбачає надання компенсації за піднайом (найом) житлового приміщення для військовослужбовців рядового, сержантського та старшинського складу військової служби за контрактом.
Ці законопроекти – тільки перші з пакету дев\’яти законопроектів, рекомендованих РПР, для посилення соціально-правового захисту учасників війни проти агресії Російської Федерації та врегулювання питань порядку несення військової служби в ЗСУ.
У сфері енергетики:
В першому читанні – Проект Закону N6229 «Про забезпечення прозорості у видобувних галузях», з метою надання громадськості доступу до повної та об\’єктивної інформації щодо платежів суб\’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у видобувних галузях, на користь отримувачів платежів, створення передумов для суспільно відповідального використання такими суб\’єктами корисних копалин загальнодержавного значення.
У сфері економічного розвитку:
В першому читанні – Проект Закону N6027-д «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення кредитування», направлений на посилення прав кредиторів, в тому числі банків, у правовідносинах, пов\’язаних з іпотекою (порукою та заставою), зокрема на стадії звернення стягнення на майно боржника.
Окрім підтримки реформ, знову доводиться опонувати контр-реформам. Експерти РПР закликають депутатів не підтримувати такі законопроекти:
— Проект закону N7206 з патріотичною назвою «Купуй українське – плати українцям», який створює можливості для корупції, руйнує конкуренцію в публічних закупівлях та суперечить міжнародним зобов\’язанням України.
— Проект закону N4835-д у сфері поводження з відходами, який пропонує встановити економічний стимул у вигляді «зеленого тарифу» для спалювання відходів, що не відповідає директивам ЄС у цій сфері.
Що обере парламент – реформи чи контрреформи – побачимо вже за кілька днів. Але це точно вплине на вибори, коли б вони не відбувалися.