Антикорупційний суд буде створений до кінця року

Є всі шанси сподіватися на це.

Тріумфальним ухваленням конституційною більшістю законопроекту Про Вищий Антикорупційний Суд Україна завершила формування тріади антикорупційної інфраструктури: НАБУ-САП-ВАС, що тривало починаючи з 2018 року.

Пік протистоянь у її створені припав на останні кілька місяців, коли баталії між українськими та міжнародними експертами розгорілися над поданим Президентом Порошенком законопроектом до парламенту. Кульмінацією протистояння стали останні кілька тижнів, які запам’яталися розглядом у напівпорожньому залі понад двох тисяч поправок (за що окрема подяка спікеру А.Парубію), ультиматумом прем’єра Гройсмана піти у відставку в разі не прийняття законопроекту та безпосереднім візитом Президента до парламенту в день голосування.

Все це дозволило ухвалити законопроект, яким наразі задоволені більшість українських та міжнародних експертів.

Що вдалося досягнути у фінальному тексті законопроекту?

Законопроект передбачає, що ВАС складатиметься із 35 суддів, 10 з яких будуть працювати в апеляційній палаті. Їм держава надаватиме належні гарантії фінансової та особистої безпеки.

Кандидатами на посаду можуть бути особи старші 35 років, які пропрацювали не менше 5 років на посаді судді або мають 7 років стажу наукової роботи у сфері права і відповідний науковий ступінь або не менше 7 років адвокатом, або мають сукупний стаж на вищезазначених посадах не менше 7 років.

ВАС створюється як суд першої інстанції. Апеляції по справах розглядатиме повністю відокремлена Апеляційна палата цього ж суду, у складі якої будуть працювати окремі судді. Касаційною інстанцією залишиться Верховний Суд, проте окремого добору антикорупційних суддів для Верховного Суду не відбуватиметься. ВАС буде розглядати виключно справи, підслідні НАБУ. Це дає можливість суддям сконцентруватися виключно довкола справ ТОП-корупціонерів

Ключова вимога міжнародних та українських експертів була включена у фінальний текст законопроекту – міжнародні експерти отримали ключову роль у відборі суддів. Закон передбачає утворення Громадської ради міжнародних експертів (у складі 6 членів), яка разом з Вищою кваліфікаційною комісією суддів прийматиме рішення стосовно кандидатів.

Якщо кандидат, на їхню думку, не відповідатиме критеріям доброчесності, він припинятиме участь у конкурсі. Подолати “вето” міжнародних експертів можна за умови, якщо за це рішення проголосує не менше половини членів ВККС та ГРМЕ.

Джерело

Похожие статьи

Если вы ищете дешёвый дом на Гавайях, попробуйте лавовую зону

Добыча полезных ископаемых на морском дне является экономической необходимостью или опасностью?

Критерии выбора мужской куртки: от фасона до утеплителя