Процес реєстрації кандидатів у президенти триває.
Кандидатів вже понад 30, проте говорити про остаточний вигляд бюлетеню для голосування на виборах президента зарано. Проте можна звернути увагу на окремі особливості кампанії. Хочу наголосити: не варто всерйоз очікувати на телевізійні дебати справді рейтингових претендентів раніше квітня.
Причина проста: яскравого фаворита «великих перегонів» немає, електоральний ландшафт України порівняно зі звичним суттєво змінився, ціна помилки для кандидата є доволі високою. Тому більшість учасників президентського марафону діятиме за власним планом кампанії, намагаючись наростити популярність та визначити закономірності розвитку політичної ситуації.
Спойлери та зацікавлені впливові особи намагатимуться впливати на перебіг кампанії у частині формування суспільних настроїв. Значною мірою штабами кандидатів ставка буде зроблена на стратегію непрямого впливу на електорат.
Якщо влада (Петро Порошенко є фактично єдиним кандидатом від неї) зацікавлена у демонстрації стабілізації ситуації, то її опоненти, а їх у бюлетені буде кілька десятків, навпаки, мають наміри довести, що в Україні відбувається занепад по основних напрямах життєдіяльності держави. У цьому питанні значний досвід та навички має Юлія Тимошенко. Якщо додати грайливу манеру ведення діалогу з виборцями Володимира Зеленського, яка створює, серед іншого, ілюзію нового обличчя серед старих політиків, стає зрозумілим, що рівень напруження у суспільстві буде лише зростати.
На заздрість чи то батькам-єзуїтам, чи то Ніколо Макіавеллі мета в Україні буде виправдовувати засоби, причому з особливим цинізмом. Президентська кампанія, на жаль, має серйозні шанси перетворитися на холодну громадянську війну, без застосування зброї, проте з максимальною дегуманізацією опонентів.
Маю наголосити, що це надзвичайно небезпечний шлях не лише тому, що він руйнує підвалини демократії. Ми живемо майже 5 років в умовах російської гібридної агресії, і в Кремлі не зняли з порядку денного питання підпорядкування України своєму впливу. Отже, ставки дійсно високі, тим паче, як для парламентсько-президентської республіки, і розраховувати на раціональну дискусію про національні інтереси протягом двох найближчих місяців не варто.
У ситуації, що розвивається, критично важливо зберегти раціональне сприйняття навколишніх подій та залишитися людиною та громадянином, як би пафосно це не звучало.