hronika.info
Общество

Дослідження: українці сприймають лобізм як прозорий метод захисту інтересів

UAGRPL

У рамках відкритого діалогу з владою та громадянським суспільством Українська Асоціація професіоналів у сфері GR та лобістів 25 березня 2021 року презентувала результати незалежного соціологічного дослідження на тему «Обізнаність громадян України щодо поняття “лобізм”». Проєкт презентували у рамках дискусії, організованої за ініціативи Асоціації на платформі інтернет-конференцій Zoom. Окрім фахівців GR, у публічному обговоренні взяли участь народні депутати, представники громадських та галузевих асоціацій а також юристи та правозахисники.

Необхідність легалізації та законодавчого регулювання лобізму в Україні назріла вже давно. У країнах з розвиненою демократією цим поняттям описують відкритий і цивілізований спосіб зацікавлених груп суспільства вплинути на владу. Там існують відкриті реєстри осіб (правників, адвокатів) та фірм, що спеціалізуються на лобізмі, усі субʼєкти такого підприємництва платять державі податки, політики й цілі політичні сили також відкрито декларують перед суспільством свою лобістську діяльність.

Попри те, що в Україні лобізм існує теж, офіційно підтверджувати свою до нього причетність хоче мало хто з політиків. Пояснюється це просто. Захистити перед владою інтереси котроїсь з галузей економіки, яка забезпечує значні надходження у держбюджет, нібито й свята справа. Та у відповідь на це численні активісти-антикорупціонери звинувачують політика, який за це взявся, у лобізмі, маючи на увазі, що той вчинив кримінальний проступок. Оскільки законодавство у нас лобістську діяльність не регулює, ці звинувачення відразу беруть під свій контроль правоохоронці. Як наслідок, назва «лобіст» викликає у суспільстві суперечливі асоціації.

Вітчизняні фахівці, що спеціалізуються на Government relations (англ. стосунки з владою, скорочено — GR), роками докладають значних зусиль до створення в Україні законодавства про лобізм. Ідеться не лише про імплементацію нових для нас законодавчих норм, а й про розʼяснювальну роботу у суспільстві. Дослідження, яке нещодавно ініціювала Українська Асоціація професіоналів у сфері GR та лобістів, засвідчило зростання обізнананості громадян України з поняттям лобізм, як наслідок у суспільній свідомості з такою діяльністю повʼязується усе менше негативних конотацій.

Дослідження: українці сприймають лобізм як прозорий метод захисту інтересів

З тим, як нині сприймається в українському суспільстві лобістська діяльність, учасників дискусії ознайомив Олександр Позній, директор соціологічної компанії Active Group, яка у співпраці з Українською Асоціацією професіоналів у сфері GR та лобістів провела анкетування та проаналізувала його дані. Метою роботи було дослідити сприйняття та оцінку населенням термінів лобізм та адвокація (відкрита або публічна адвокація є спорідненою з лобізмом діяльністю, проте, на відміну від нього, не має підприємницького характеру).

Як повідомив загалу Олександр Позній, учасниками польового опитування, виконаного в Україні протягом 23-25 січня 2021 року, стало 1200 респондентів, що були двоступенево обрані за статтю та віком. Хоча дослідження засвідчило, що обізнаність українських громадян із поняттям «лобізм» усе ще недостатня — понад 48% респондентам воно не було відоме узагалі, точно пояснити, як цей термін розуміють у цивілізованому світі (а саме — діалог зацікавлених сторін, цивілізований та відкритий спосіб впливу на владу), змогла майже одна пʼята опитаних (понад 18%).

У своєму ставленні табори розділилися майже порівну: якщо негативну оцінку лобізму дали 18% опитаних, то позитивним явищем його вважали близько 16% респондентів.

Робота соціологів засвідчила й те, що тональність оцінки лобізму за шкалою від цілком негативного до цілком позитивного в українському суспільстві залежала від віку респондентів. Зокрема, найменше позитивних оцінок лобізму дали громадяни віком понад 60 років.

Так, цілком позитивно у згаданій віковій групі його оцінили лише 0,5% опитаних, а здебільшого позитивно — 2,9%, тоді як у групах віком 30-39 та 40-49 років оцінку «цілком позитивно» цьому поняттю дали 6,7-4% респондентів, а «здебільшого позитивно» — 12,8-17,5%. У категорії «громадяни віком понад 60 років» було найбільше й тих, хто оцінив лобізм украй негативно — 18%. У інших вікових категорій цей показник коливався від 9,6 до 15,9%.

З повними результатами національного дослідження на тему «Обізнаність громадян України щодо поняття “лобізм”» можна ознайомитися на сайті соціологічної компанії Active Group.

Довідка. Українська асоціація професіоналів у сфері GR і лобістів  (UAGRPL) об’єднує корпоративних професіоналів та профільні організації, що практикують в сфері Government Relations, Public Affairs, Public Advocacy з метою представництва інтересів бізнесу в діалозі з органами влади. Асоціація розпочала свою діяльність у 2018 році та сповідує відкритість і прозорість у практиках комунікації та лобіювання. Мета обʼєднання — підвищення компетентності та професіоналізму у сфері GR, а також — дотримання високих етичних стандартів у взаємодії з органами державної влади. Асоціація бере на себе відповідальність за формування стандартів професії, реалізує навчальні проєкти та просвітницькі ініціативи для вірного сприйняття процесів лобіювання.

Рекомендуем прочитать

Наследный принц Саудовской Аравии Мухаммед осуждает действия Израиля в Газе

OSHU

Профессиональный уход за волосами в домашних условиях

Партнер

Как вставить картридж в принтер?

Партнер