Уже важко уявити життя без електрики та газу. Відповідно, обираючи настільну плиту, варто замислитися, якому джерелу енергії віддати перевагу. Причин віддати перевагу тому чи іншому типу безліч, але все ж варто звернути увагу на характеристики та недоліки кожного варіанта.
Чим відрізняється індукційна плита
Варильна поверхня, що працює за принципом електромагнітної індукції, має гарні властивості. Нагрівальні прилади, якими оснащується електрична настільна плита, можуть бути різними, проте найефективніше працюють мідні котушки, що створюють високочастотне магнітне поле, коли на них подається електрика. До переваг таких моделей можна віднести:
- Високу продуктивність. Енергія не витрачається на розжарювання конфорки, гріється безпосередньо дно посуду. Наприклад, 5 літрів води закипить через 3 хвилини.
- Підвищену безпеку. Зона нагріву завжди холодна, тому опік отримати неможливо. Якщо в домі є діти — це незамінна якість.
- Чіткий контроль температурного режиму. У момент вимкнення магнітне поле зникає моментально, отже кипіння теж припиняється.
- Легкість обслуговування. Склокераміка не потребує спеціальних засобів очищення, не вбирає жир, тому проблем із забрудненнями не буде.
- Енергоефективність. Гріється тільки каструля, через що витрачається набагато менше електрики. Це економить ваші кошти.
- Можливість об’єднати дві зони нагріву в одну.
Але без недоліків теж не обійшлося. Наприклад, без феромагнітного дна в каструлях і сковорідках пристрій просто не ввімкнеться. Однак завжди є можливість купити перехідники, що дають змогу використовувати будь-який наявний посуд для приготування, у тому числі маленького діаметра.
Чим гарна газова плита
Газові плити найпопулярніші, що пояснюється повсюдною доступністю та дешевизною джерела енергії. У них висока продуктивність, а страви, на думку користувачів, на відкритому вогні смачніші. Крім того:
- Навіть невеликі моделі оснащені газ-контролем, підвищуючи безпеку використання.
- Можна підключати техніку як до балона, так і магістральної лінії газопроводу. Краще, якщо в пристрої доступні обидва варіанти.
- Плита швидко нагрівається завдяки відкритому полум’ю.
- Нержавіюча або емальована сталь мало схильна до деформації та стійка до подряпин і ударів, забезпечуючи міцність конструкції.
- Наявність кришки над варильною поверхнею дасть змогу безпечно перевозити пристрій.
Додатково можна відзначити, що недоліки у газової плити теж є. По-перше, потрібне відповідне джерело енергії. По-друге, не весь посуд підходить для відкритого вогню. Та й поставити прилад в зручне місце не вдасться, тому що завжди є прив’язка до труби або балона.
Висновки
Настільні пристрої об’єднують компактність і мобільність, до того ж є можливість вибрати кількість конфорок. Тож, що краще для вашої кухні, залежить від бажання і найбільш доступного джерела енергії. Загалом кожна з плит цікава по-своєму.